نمایندگی کانن
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

دلیل زرد شدن عکس و نحوه برطرف کردن آن

در این مقاله قصد داریم در مورد زرد شدن عکس و نحوه برطرف کردن آن توضیح دهیم. در ابتدا لازم است بیان کنیم که معمولا زرد شدن عکس در فضای بیرون از خانه رخ نمی دهد، زیرا نور طبیعی وجود دارد. به هر حال، در داخل منزل یا هر محیط بسته، وجود منابع نوری مختلف موجب می شود دوربین در تشخیص نور اشتباه کند، بنابراین امکان دارد عکس ها دارای زمینه ی زرد شوند.  

زرد شدن عکس

دلیل زرد شدن عکس و نحوه برطرف کردن آن؛ انواع لامپ

برای توضیح در مورد زرد شدن عکس و نحوه برطرف کردن آن اول باید توضیحی کوتاه در مورد لامپ هایی که در فضای بسته استفاده می شود، بدهیم. به طور کلی دو نوع لامپ داریم: لامپ های رشته ای و لامپ های کم مصرف. این دو لامپ که در بازارهای ایران وجود دارند، دارای رنگ های مختلف هستند. در واقع لامپ های رشته ای دارای نور زرد و لامپ های کم مصرف دارای نور آبی هستند. در اینجا باید بگوییم یکی از دلیل های زرد شدن عکس، دمای رنگ مربوط به لامپ هاست.

دوربین های عکاسی قابلیتی دارند که قادر به سنجش دمای رنگ محیط هستند. دوربین ها مطابق با این دما عمل عکاسی را انجام می دهند. این کار به طور اتوماتیک به وسیله AWB یا وایت بالانس انجام می شود. جالب است بدانید که اگر دستگاه به طور اشتباه، نور لامپ را به جای نور روز تشخیص بدهد، عکس ها زرد می شوند.

بنابراین، دمای رنگ به نوع لامپ فضای داخلی ارتباط دارد. از آنجا که در فضاهای داخلی معمولا از لامپ هایی با نور زرد استفاده می شود، رنگ عکس نیز به دلیل وجود این لامپ ها زرد می شود. در مورد زرد شدن عکس و نحوه برطرف کردن آن در ادامه مقاله همراه ما باشید.

وایت بالانس یا AWB  چیست؟

در اینجا می خواهیم توضیح بیشتری در مورد وایت بالانس که در بالا آن را نام بردیم، بدهیم. باید بدانید که وایت بالانس با زرد شدن عکس و نحوه برطرف کردن آن ارتباط مستقیم دارد. تنظیم صحیح وایت بالانس در عکاسی دیجیتال  اهمیت زیادی دارد. اگر وایت بالانس به درستی تنظیم نشود، عکس ها رنگ مطلوبی نخواهند داشت. در واقع وظیفه وایت بالانس آن است که رنگ ها را به درستی تنظیم کند تا از زرد شدن عکس جلوگیری کند و رنگ عکس ها طبیعی باشد. بنابراین یکی از مواردی که برای رفع زردی عکس باید رعایت شود تنظیم وایت بالانس یا تراز سفیدی است.

منابع نوری مصنوعی مانند لامپ ها، مانند نور خورشید و سایر نورهای طبیعی رنگ سفید و خالص ندارند. بنابراین، در معرض دمای رنگ های مختلف قرار دارند. بنابراین شما باید وایت بالانس یا تراز سفیدی را طوری تنظیم کنید که رنگ ها در عکس، طبیعی باشند و رفع زردی عکس انجام گیرد. برای آن که متوجه شوید وایت بالانس درست تنظیم شده است یا نه، باید دقت کنید که یک شیء سفید، در عکس کاملا سفید است یا خیر.

رفع زردی عکس

چند روش برای رفع زردی عکس

همان طوری که در این مقاله گفته شد، علت زرد شدن عکس مربوط به تنظیم اشتباه وایت بالانس است. اگر این تنظیمات در حالت خودکار باشد، بیشتر وقت ها، رنگ مناسب خواهیم داشت. اگر مشاهده کردید که با وجود خودکار بودن تنظیم تراز سفیدی، عکس ها خوب نیست، می توانید خودتان آن را تنظیم کنید.

در مورد زرد شدن عکس و نحوه برطرف کردن آن در ادامه برای شما توضیحاتی خواهیم داد. در زیر روش هایی را به شما می گوییم تا خودتان  بتوانید عکس مناسبی بگیرید و برای رفع زردی عکس، آن را در کامپیوتر یا با استفاده از نرم افزارهای مناسب تصحیح کنید.

1. تنظیم وایت بالانس

در هنگام روبرو شدن با مشکل زرد شدن عکس و نحوه برطرف کردن آن با تنظیم وایت بالانس یک کارت سفید یا خاکستری تهیه کنید. حالا بر اساس دفترچه راهنمای دوربین، کارت سفید تهیه شده را در محل سوژه قرار دهید. حالا رنگ سفید را برای دستگاه تعریف کنید.

روش دیگر برای تنظیم وایت بالانس این است که بر اساس پیش فرض های کمپانی آن را تنظیم کنید. در منوی وایت بالانس یکی از گزینه های تنگستن، نور روز و غیره را انتخاب کنید. با انتخاب گزینه تنگستن، در بیشتر موارد می توانید از زرد شدن عکس جلوگیری کنید.

تعمیر دوربین کانن  📷 به صورت حرفه ای

2. زرد شدن عکس و نحوه برطرف کردن آن برای عکس های فرمت RAW

برای حل مشکل زرد شدن عکس و نحوه برطرف کردن آن به وسیله کامپیوتر، ابتدا باید بگوییم که این روش برای دوربین هایی مناسب است که دارای قابلیت عکاسی در حالت RAW هستند. گرفتن عکس با فرمت RAW این امکان را برای شما فراهم می کند که زرد بودن عکس خود را در کامپپیوتر برطرف کنید.

توجه کنید که شما مشکل وایت بالانس را نیز می توانید از طریق نرم افزاری مانند لایت روم برطرف کنید. برای این می توانید از پیش فرض های وایت بالانس استفاده نمایید. همچنین شما می توانید گزینه وایت بالانس را برای دمای رنگ خاصی تنظیم کنید. اگر عکس شما زرد است، برای رفع زردی آن باید درجه دمای رنگ را به چپ ببرید.

رفع زردی عکس

3. زرد شدن عکس و نحوه برطرف کردن آن در کامپیوتر توسط فرمت JPG

اگر دوربین شما از قابلیت RAW پشتیبانی نمی کند، برای رفع زردی عکس می توانید از نرم افزارهای تنظیم وایت بالانس استفاده کنید و درجه دمای رنگ را به وسیله نرم افزار پایین بیاورید.

وقتی در عکسی که گرفته شده، رنگ خاکستری خنثی باشد، می توانید مشکل زرد شدن عکس را با ابزار آی دراپر برطرف کنید. اگر این رنگ در عکس وجود نداشته باشد، برای طبیعی شدن آن، دمای رنگ را طوری تغییر دهید که به نتیجه دلخواه برسید.

4. رفع مشکل زرد شدن عکس در نمایندگی کانن

ما در این مقاله به شما در مورد دلیل زرد شدن عکس و نحوه برطرف کردن آن مطالبی را گفتیم. همچنین توضیح دادیم که چه چیزهایی موجب زرد شدن عکس می شود. پس از این توضیحات در مورد زرد شدن عکس و نحوه برطرف کردن آن بعد از گرفتن عکسی نامناسب به شما گفتیم. اگر پس از خواندن این مقاله ابهامی برای شما وجود داشت، می توانید با ما در نمایندگی کانن تماس بگیرید و از توصیه های کارشناسان ما بهره مند شوید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید