نمایندگی کانن
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت سایه انداختن دستگاه کپی کانن

سایه انداختن دستگاه کپی کانن یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است برای هر دستگاه کپی پیش بیاید. سایه انداختن به این صورت است که در کنار حروف و یا هر نوشته ای که کپی می شود، یک سایه یا طرح مشابه از همان حروف یا شکل ها به صورت کمرنگ‌ تر چاپ شود و مانند یک سایه به نظر برسد.

چاپ سایه دار در دستگاه کپی کانن دلایلی دارد که در این مبحث به آن ها اشاره کرده و راهکارهای رفع آن ها را نیز بیان می کنیم. با ما همراه باشید.

علت سایه انداختن دستگاه کپی کانن

بررسی دلایل سایه انداختن دستگاه کپی کانن

در این بخش به دلایلی که باعث سایه انداختن دستگاه کپی کانن می شوند، اشاره می کنیم:

وجود آلودگی روی برگه ها

یکی از دلایلی که باعث چاپ سایه دار در دستگاه کپی کانن می شود، وجود آلودگی در برگه ها است. در صورتی که روی برگه ها هر گونه آلودگی یا گرد و غبار وجود داشته باشد، منجر به سایه انداختن می شود و وضوح و کیفیت نوشته ها از بین می رود.

همچنین جای گیری درست برگه ها در دستگاه کپی کانن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر برگه ها در جای خود به درستی قرار نگیرند، می تواند باعث ایجاد سایه در نوشته ها یا طرح های روی برگه شود.

کثیفی شیشه اسکنر در دستگاه کپی کانن

چنانچه برگه ها را بررسی کردید و مشکلی وجود نداشت، می توانید شیشه اسکنر دستگاه کپی کانن را بررسی کنید. این مشکل یکی از رایج ترین علل سایه انداختن دستگاه کپی کانن است که می تواند باعث انتقال آلودگی و کثیفی به برگه های کپی شده شود.

در صورت کثیفی و وجود لکه روی شیشه اسکنر دستگاه، لازم است با دستمال نرم آن را تمیز کرده و آثار گرد و غبار یا خط و خش را از روی آن پاک کرد. با تمیز شدن دستگاه، نور به خوبی در آن می تواند منتشر شود و تصاویر و اسناد به درستی و واضح اسکن می شوند.

کثیف بودن شیشه اسکنر در دستگاه کپی کانن

کثیف بودن فضای داخلی دستگاه کپی کانن

به منظور داشتن کپی هایی با کیفیت بالا و واضح، لازم است علاوه بر شیشه اسکنر، قطعات داخلی دستگاه کپی نیر تمیز باشند. وجود هر گونه آلودگی و گرد و خاک می تواند باعث بروز مشکل در فرآیند چاپ شود و سایه ایجاد کند. در صورتی که جوهر یا تونر در دستگاه باقی بماند، کیفیت چاپ از بین رفته و نوشته های برگه سایه دار می شود.

مشکلات سخت افزاری در دستگاه کپی

چنانچه علت سایه انداختن دستگاه کپی کانن از آلودگی برگه ها، کثیفی شیشه اسکنر و وجود آلودگی در دستگاه کپی نباشد، لازم است قطعات داخلی و سخت افزاری دستگاه بررسی شود و از سلامت آن‌ ها اطمینان پیدا کرد.

چنانچه قطعات دستگاه کپی از قبیل کارتریج، غلتک دستگاه، درام یا واحد فیوز و پودر دستگاه دچار خرابی شوند، منجر به چاپ سایه دار در دستگاه کپی کانن می‌ شود. خرابی یا جای گیری نادرست کارتریج، معیوب بودن یا کثیفی درام و واحد فیوز، خراب بودن غلتک دستگاه و استفاده از پودر ناخالص و بی کیفیت می توانند باعث سایه انداختن دستگاه کپی کانن شوند.

بیشتر بخوانید : تعویض کارتریج کانن

راهکارهای رفع مشکل سایه انداختن دستگاه کپی کانن

پس از بررسی علت های سایه انداختن دستگاه کپی کانن، می توان نسبت به راهکارهای رفع این مشکلات اطلاعات کافی کسب کرد. به این ترتیب می توان در جهت تعمیر آن و رفع مشکل اقدام کرد. همانطور که اشاره کردیم، ابتدا باید برگه ها را بررسی کرده و از تمیز بودن و جای گیری صحیح آن ها اطمینان پیدا کرد.

سپس باید شیشه اسکنر را از هر گونه لکه و آلودگی پاک کرده و فضای داخلی دستگاه کپی کانن را تمیز کرد. پس از آن قطعات سخت افزاری دستگاه کپی از جمله کارتریج، درام، غلتک دستگاه و حتی پودر دستگاه را بررسی کرده و مشکل را تشخیص داد.

تعمیر و تعویض قطعات دستگاه کپی کانن

راهکارهایی که ارائه شد برای کاربرانی است که قصد دارند شخصا برای رفع مشکل سایه انداختن دستگاه کپی کانن اقدام نمایند. اما در صورتی که دستگاه مشکل خرابی قطعات سخت افزاری داشته باشد، باید قطعات آن تعمیر یا تعویض شوند.

به همین منظور لازم است از تکنسین های متخصص در نمایندگی کانن کمک گرفت. آن ها ابتدا با عیب یابی و تشخیص به موقع و دقیق مشکل، اقدام به برطرف کردن آن می کنند. در صورت نیاز قطعات دستگاه را تعمیر و یا تعویض می کنند.   

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید