نمایندگی کانن
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چگونه مشکل فوکوس دوربین کانن را برطرف کنیم؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است هر عکاسی با دوربین عکاسی خود، فارغ از مدل آن تجربه کند، زمانیست که لنز یا دوربین آن فوکوس نکند. مشکل فوکوس دوربین کانن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و ما در این مقاله قصد داریم که به این موضوع بسیار مهم بپردازیم.

فوکوس دوربین کانن

مشکل فوکوس دوربین کانن

اگر شما هم با مشکل فوکوس دوربین کانن دست و پنجه نرم می‌کنید، نگران نباشید. ما در این مقاله با 6 راهکار ساده قصد داریم این مشکل را در دوربین یا لنز دوربین شما برطرف کنیم. بنابراین پیش از آنکه بخواهید برای تعمیر دوربین Canon خود، به یک تعمیرگاه مجاز بروید، می‌توانید این راه حل‌ها را امتحان کنید.

  • حل مشکل فوکوس دوربین کانن با نصب مجدد لنز

دوربین و لنز دارای اتصالات فلزی هستند که برای عملکرد صحیح باید هر دو به خوبی به یکدیگر متصل شوند. اگر لنز به خوبی به دوربین وصل نشود، این ارتباط شکل نمی‌گیرد. بنابراین، زمانی که دکمه شاتر را فشار می‌دهید دوربین نمی‌تواند برای فوکوس کردن به لنز پیغام بفرستد. بنابراین لنز را یک مرتبه از دوربین جدا کنید و مجدداً آن را نصب کنید. حالا مشکل فوکوس دوربین کانن را امتحان کنید.

این آموزش برای شما مفید خواهد بود: آموزش بازنشانی تنظیمات کارخانه در دوربین کانن

  • سوئیچ فوکوس خودکار/ دستی را بررسی کنید

در کنار لنز دوربین، یک سوئیچ برای جابجایی بین فوکوس خودکار و فوکوس دستی وجود دارد. فوکوس خودکار با حرف AF و فوکوس دستی با حرف M نشان داده می‌شود. شما باید مطمئن شوید که اگر می‌خواهید به صورت دستی فوکوس را تنظیم کنید، این سوئیچ روی حالت M باشد و اگر می‌خواهید خود دوربین سوژه را برای فوکوس کردن پیدا کند، آن روی حالت AF باشد.

  • نقطه‌ی فوکوس را به درستی نشانه‌گیری کنید

در منظره‌یاب، نقاطی وجود دارد که به آن‌ها نقطه فوکوس گفته می‌شود. مطمئن شوید سوژه‌ی شما در مرکز نقطه فوکوس قرار گرفته است. دوربین شما بسته به نوع لنزی که دارد، نمی‌تواند روی تمام نقاط یک صحنه فوکوس کند. پس از اطمینان از نشانه‌گیری درست روی سوژه، مشکل فوکوس دوربین کانن را بررسی کنید.

  • حواستان به نقطه فوکوس مرکزی باشد

توجه داشته باشید که بسته به مدل دوربین و لنز شما ممکن است از 9 تا 100 نقطه فوکوس روی صفحه نمایان باشد. اما حضور یک نقطه فوکوس مرکزی در هر مدلی مشترک است. این نقطه فوکوس مرکزی همیشه دقیق‌ترین فوکوس ممکن را ارائه می‌دهد. این یعنی نقاط کناری آن قدرت فوکوس کمتری دارند و بیشتر تمرکزها روی نقطه مرکزی است.

  • مطمئن شوید که خیلی به سوژه نزدیک نیستید

هر لنزی دارای یک حداقل محدوده فوکوسی است. البته این بدان معنا نیست که دوربین‌ها نمی‌توانند خیلی از نزدیک فوکوس کنند. این کار با لنزهای معمولی ممکن نیست و برای عکاسی از فاصله خیلی نزدیک باید یک لنز ماکرو تهیه کنید. بنابراین اگر از یک لنز معمولی غیرماکرو استفاده می‌کنید و با مشکل فوکوس دوربین کانن مواجه شده‌اید، نگران نباشید، فقط شما نباید با آن عکاسی ماکرو کنید.

  • محیط تاریک را دریابید

وقتی در محیط‌های تاریک مشغول عکاس هستید، دوربین شما ممکن است به سختی بتواند فوکوس کند. برای حل این مشکل باید از لنزهایی با دیافراگم بازتر استفاده کنید که می‌توانند نور بیشتری را جذب کنند. یک لنز 50 میلی‌متری f/1.8 یا 35 میلی‌متری f/1.8 انتخاب بهتری برای عکاسی در محیط‌های تاریک هستند.

آیا هنوز هم با فوکوس دوربین خود مشکل دارید؟

اگر هیچ یک از راهکارهای فوق نتوانست مشکل فوکوس دوربین کانن شما را برطرف کند، شما باید خود لنز را بررسی کنید. مطمئن شوید هنگام فشار دادن دکمه‌ی شاتر، از لنز صدایی به گوش می‌رسد.‌ شما همچنین برای اطمینان از سالم بودن لنز دوربین خود می‌توانید آن را به یک دوربین دیگر متصل کنید. اگر فوکوس باز هم انجام نشد، آنگاه باید به تعمیر لنز دوربین کانن خود بپردازید.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید