نمایندگی کانن
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آموزش تنظیمات رنگ دوربین کانن

عکاسان حرفه‌ای همواره به دنبال ایجاد بهترین حالت‌ها و تاثیرات رنگی هستند. در کنار تنظیم دیگر نما‌های سوژه، اصلاح رنگ نیز برای این افراد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این مقاله به تنظیمات رنگ دوربین کانن پرداخته می‌شود و به همین منظور، مبحث اصلاح وایت بالانس (white balance correction) که برای اصلاح شیوه‌های انتشار رنگ بسیار مهم است، مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد.

تنظیمات رنگ دوربین کانن

نحوه استفاده از تنظیمات دوربین کانن

  • ضرورت استفاده از اصلاح وایت بالانس

لازم است برای اصلاح رنگ دوربین کانن از گزینه اصلاح وایت بالانس استفاده شود. با استفاده از این گزینه می‌توان حالت‌های سرد و گرم رنگ تصویر را در داخل کادر ایجاد کرد. مثلا استفاده از این تنظیمات در حالت‌هایی مانند twilight یا sunset باعث می‌شود که تصویر کلی رنگ‌ها کمی به سمت قرمز متمایل شود.

گاهی اوقات عکاس تمایل دارد که تصویر کلی او به سمت رنگ خاص دیگری مانند سبز یا آبی تمایل داشته باشد. پاسخ همه این‌ها را باید در گزینه اصلاح وایت بالانس یافت. حال این سوال پیش می‌آید که این گزینه کجاست و چگونه می‌توان از آن برای تنظیمات رنگ دوربین کانن استفاده کرد؟

  • گزینه اصلاح وایت بالانس

این گزینه با توجه به مدل دوربین کانن در جا‌های مختلفی قرار دارد. در دوربین‌هایی مانند میرورلس یا DSLR، از منوی تنظیمات باید گزینه WB shift/Bkt را انتخاب کرد. بعد از انتخاب این گزینه صفحه‌ای ظاهر می‌شود که در آن می‌توان حالت‌های مختلف رنگ را انتخاب کرد.

در کل چهار حالت رنگ سبز، کهربایی، ارغوانی و آبی در این صفحه وجود دارد که به ترتیب با حروف G، A، M و B نمایش داده می‌شوند. برای ایجاد حالت‌های رنگی سرد و گرم از دو محور A و B استفاده می‌شود و برای ایجاد حالت‌های متمایل به سبز یا صورتی نیز می‌توان از دو محور G و M استفاده کرد.

نکاتی که در زمان عکسبرداری می‌توان از آن‌ها استفاده کرد

در زمان عکسبرداری می‌توان حالت‌های مختلف رنگ را در یک تصویر ایجاد کرد و این بستگی کامل به سلیقه عکاس دارد. تنظیمات رنگ دوربین کانن باید مورد توجه عکاس قرار بگیرد و از این تنظیمات برای ایجاد بیشترین تاثیرگذاری استفاده شود. اگر مایل به ایجاد یک تصویر متمایل به آبی و سرد باشید، Tungsten light در قسمت وایت بالانس می‌تواند بسیار به شما کمک کند و تصویری شارپ و روشن را برای شما خلق کند.

پس توجه داشته باشید که انتخاب حالت وایت بالانس بسیار مهم است و می‌تواند چیدمان کلی تصویر شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر شما در محیطی هستید که می‌خواهید رنگ سبز گیاهان را بیشتر در تصویر خود منعکس کنید، باید تنظیمات دوربین را کمی به سمت محور G سوق دهید. در این حالت، رنگ سبز گیاهان مورد تاکید زیادی قرار خواهد گرفت و تاثیر مورد نظر را ایجاد خواهد کرد. استفاده از چنین ترفند‌هایی است که یک عکاس حرفه‌ای و آماتور را از هم متمایز می‌کند.(پیشنهاد میکنیم برای انجام تنظیمات ISO در دوربین کانن مطالعه این مقاله را از دست ندهید. این بخش به تنظیمات سنسور دوربین می پردازد.)

متمایل شدن در جهت محور‌های A و B نیز باعث می‌شود که حالت گرم‌تری برای تصویر ایجاد شود. گاهی حالت تصویر ما بسیار سرد است، در اینجاست که تمایل به سمت محور‌های ذکر‌شده مفید است و می‌تواند حالت کلی عکس را تا حدود زیادی تحت تاثیر خود قرار دهد. پس استفاده حرفه‌ای از این محور‌ها را هیچ‌گاه در تصویر‌های خود فراموش نکنید.

این آموزش برای شما مفید خواهد بود: صفر تا صد آموزش عکاسی با دوربین کانن

تنظیمات رنگ دوربین کانن

توصیه‌هایی برای ایجاد تصویر بهینه هنگام انجام تنظیمات رنگ دوربین کانن

توصیه‌های زیر باعث ایجاد بهترین تاثیرگذاری در تنظیمات رنگ دوربین کانن می‌شوند:

1- اگر در یک روز آفتابی می‌خواهید حالت آرامش‌بخشی در تصویر خود ایجاد کنید، باید به افزایش دادن مقدار G بپردازید. این کار باعث می‌شود که تاثیر مورد نظر اعمال شود.

2- اگر در یک روز ابری می‌خواهید از گل‌ها و شکوفه‌ها عکسبرداری کنید، حتما مقدار M را زیاد کنید تا تصویر کلی مات و رنگ‌پریده نباشد. این ترفند باعث می‌شود که کیفیت تصویر به مقدار قابل‌ملاحظه‌ای بالا رود.

3- در حالت Tungsten Light نیز می‌توان با افزایش دادن مقدار M بر سردی تصویر افزود. عکاسان حرفه‌ای در موارد خاصی مایل به گرایش تصویر به سمت حالت‌های گرم و سرد هستند و از این طریق می‌خواهند تاثیر مورد نظر را اعمال کنند. مثلا افزایش سردی یک تصویر در زمان شب می‌تواند در ایجاد نتیجه مطلوب بسیار کمک کند.

4- اگر مقدار G را در حالت Twilight افزایش دهید، عکس شبیه عکس‌های قدیمی خواهد شد که عکاس ممکن است در شرایط خاصی مایل به ایجاد این حالت باشد.

3.9/5 (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید