نمایندگی کانن
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

معرفی انواع دوربین عکاسی

عکاسی یک هنر کاربردی و دوست داشتنی در میان مردم است. اگر شما هم از جمله کسانی هستید که علاقمند به هنر عکاسی هستید و می خواهید یکی از انواع دوربین عکاسی را بر اساس نیاز و بودجه خود انتخاب کنید، برای خواندن این مقاله با ما همراه باشید.

دوربین های DSLR

دوربین های DSLR

دوربین های DSLR یکی از بهترین و پیشرفته ترین دوربین های دیجیتالی است که در میان عکاسان حرفه ای محبوبیت زیادی دارد. این دوربین کوچک است و ارگونومی بسیار مناسبی برای دست دارد و یک دوربین رفلکس تک لنز دیجیتال می باشد. تولیدکنندگان مهم و اصلی دوربین های DSLR، شرکت های Canon و Nikon هستند، اما شرکت های سونی، پنتاکس، سیگا و فوجی هم دوربین DSLR تولید کرده اند. قابلیت و کیفیت هر یک از این دوربین ها تعیین کننده بودجه ای است که باید برای آن در نظر بگیرید. لازم است بدانید چون این گونه از انواع دوربین عکاسی بسیار گسترده تولید می شود، شما با هر میزان بودجه می توانید دوربین دلخواه خود را بخرید.

در مورد ویژگی های دوربین های عکاسی DSLR این است که شما می توانید برای آسانی کارتان، از دید مستقیم با منظره یاب اپتیکی نیم فریم یا فول فریم استفاده کنید. یکی از ویژگی های مهم در انواع دوربین عکاسی DSLR، این است که لنز آن پرتابل است و خیلی راحت از جای خود جدا می شود و شما می توانید لنزی دیگر را جایگزین آن کنید.

این قابلیت موجب می شود که عکاس بتواند لنز دوربین خود را برای هدف های مختلف تغییر دهد. مثلا اگر می خواهید از سوژه ای کوچک استفاده کنید، می توانید از لنز ماکرو استفاده نمایید. اگر هم هدف شما انجام عکاسی در محیط های باز است، می توانید از یک لنز واید استفاده کنید. همچنین برای عکاسی از مسابقات ورزشی یا حیات وحش لنزهای تله فوتو مناسب هستند. یکی دیگر از ویژگی های انواع دوربین عکاسی DSLR این است که می توانید هر گونه ویرایشی را که می خواهید روی آن انجام دهید.

همه دوربین های DSLR دارای قابلیت عکاسی بالا هستند و حتی کیفیت عکاسی آن ها تا K4 هم می رسد. بنابراین، این انواع دوربین عکاسی هم خوش دست هستند و هم فیلم هایی عالی می گیرند.

دوربین فیلم خور

دوربین های فیلم خور، همان دوربین های قدیمی هستند که در آن ها از حلقه های فیلم استفاده می شد. هرچند اکنون به جای این دوربین ها از انواع دیجیتال استفاده می شود، اما به حال همه دوربین های کنونی حاصل همان صنعت دوربین عکاسی فیلم خور هستند.

دوربین هایMedium Format

دوربین های Medium Format

دوربین های فرمت مدیوم یکی از اصلی ترین انواع دوربین عکاسی هستند که دارای فیلم های 120 میلی متری یا فرمت مدیوم می باشند. سنسور این دوربین ها بزرگ است و تصاویر با کیفیتی تولید می کنند که البته همین ویژگی ها موجب بالا بودن قیمت آن ها می شود.

برند Hasselblad، سنسورهای لرزش گیر بسیار قوی دارند و برای همین در زمینه استایل و مد گزینه بسیار مناسبی هستند. البته به این نکته هم توجه کنید که این انواع دوربین عکاسی، وزنشان کمی سنگین است که به دلیل سنسور بزرگ آن می باشد.

دوربین عکاسی بریج (Bridge)

دوربین های عکاسی بریج از دوربین های خانگی پیشرفه تر هستند و از نظر ویژگی هایشان نزدیک به انواع دوربین عکاسی DSLR هستند. وزن این انواع دوربین عکاسی سبک بوده و بنابراین حمل آن ها آسان است. دوربین های بریج برای عکاسی از فاصله دور خیلی مناسب هستند، زیرا لنز ثابت دارند.

دوربین های کامپکت

دوربین های کامپکت

دوربین های عکاسی کامپکت ساختارهای متنوعی دارند. از انواع دوربین عکاسی کامپکت می توان دوربین های کامپکت پیشرفته استاندارد و کامپکت زوم را نام برد.

به دوربین های کامپکت استاندارد، دوربین نقطه گذاری هم می گویند که قابلیت خاصی ندارند و تنها برای عکاسی ساده مورد استفاده قرار می گیرند. این دوربین ها برای استفاده خانگی، دوربینی مقرون به صرف است. همچنین سبک بودن این انواع دوربین عکاسی باعث می شود کسانی که تنها دوربینی برای ثبت خاطرات می خواهند، از آن استفاده کنند.

از انواع دیگر این دوربین ها، دوربین های زوم کامپکت است که کمی پیشرفته می باشد. البته باید بدانید که لنز آن ها تعویض نمی شود و محدوده زوم آن ها برای 28 تا 300 میلی متر است.

انواع دوربین عکاسی زوم کامپکت دارای قابلیت تنظیم خودکار نور و روشنایی هستند. این دوربین ها تصاویری با کیفیت HD و بالاتر از 12 مگاپیکسل نیز ثبت می کنند.

به هر حال توجه کنید که این دوربین ها دارای کاربرد حرفه ای نیستند. البته از آنجا که تنظیمات آن ها دستی است، تصاویری را که این ها ثبت می کنند، دارای کیفیت و وضوح بالاست. البته برخی از آن ها دارای لنز قابل تعویض هم هست، اما در کل خرید دوربین های کامپکت چندان مقرون به صرفه نیستند.

این دوربین ها دوریبنی مناسب برای شروع عکاسی حیات وحش یا مسابقات ورزشی است. از آنجا که ثبت عکس این دوربین ها با فرمت RAW است، ویرایش این عکس ها هم ساده می باشد.

دوربین های Rugged

دوربین های Rugged نیز به دوربین های خانگی شباهت زیادی دارند، اما تفاوت آن ها با دوربین های خانگی این است که این گروه از انواع دوربین عکاسی ضد آب و ضد ضربه هستند و شما در هر موقعیت آب و هوایی می توانید عکس هایی با کیفیت بگیرید. بنابراین اگر علاقمند به عکاسی از طبیعت هستید، دوربین های Rugged، دوربین های مناسبی هستند.

لازم است توجه کنید که بدنه این انواع دوربین عکاسی بسیار محکم است و حتی اگر از ارتفاع خیلی زیاد هم پرتاب شود، مشکلی برای آن ها به وجود نمی آید.

دوربین های عکاسی خانگی (Point and shoot)

دوربین های خانگی، دوربین های حرفه ای نیستند، اما برای کسانی که فقط از دوربین برای ثبت خاطرات خانوادگی استفاده می کنند، مناسب است.

این انواع دوربین عکاسی، لنز ثابت دارند و فاصله کانونی آن ها متغیر است. متغیر بودن فواصل کانونی آن ها موجب می شود که نتوانید از آن ها برای عکاسی فاصله های دور استفاده کنید. این انواع دوربین عکاسی، عکس ها را با فرمت JPEJ ثبت می کنند که موجب می شود شما بتوانید عکس ها را ویرایش کنید.

مهم ترین ویژگی انواع دوربین عکاسی خانگی کم وزن بودن و کوچک بودن آن است که حمل آن را برای شما آسان می کند.

دوربین های بدون آینه

دوربین های بدون آینه (mirrorless)

دوربین های بدون آینه وزن سبکی دارند و برای همین برای عکاسان محبوبیت خاصی دارد. دلیل سبک بودن این انواع دوربین عکاسی، حذف منظره یاب اپتیکی است. در واقع، این دوربین های mirrorless، دوربین هایی DSLR هستند که منظره یاب شان حذف شده است.

در دوربین های بدون آینه، تصاویری که روی سنسور قرار می گیرند، مستقیم روی منظره یاب دیده می شود و این باعث سبکی آن ها می گردد. با استفاده از دوربین های بدون آینه می توانید از بدنه های دارای کیفیت CROP و فول فریم استفاده کنید. در دوربین های DSLR می توانید به میزان محدودی تعویض لنز نیز داشته باشید.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید: تفاوت لنز های USM و STM در دوربین کانن

دوربین فیلم برداری دیجیتال؛ یکی دیگر از انواع دوربین عکاسی

از جمله بهترین و با کیفیت ترین وسیله ها برای فیلم های تخصصی، دوربین های دیجیتال فیلم برداری هستند. این دوربین ها قابلیت تعویض لنز دارند و همین موجب محبوبیت آن ها شده است. این دوربین ها فیلم را بدون هر اختلال یا هر نویزی ثبت می کنند.

دوربین اکشن یا GoPro

این دوربین ها ابعاد بسیار کوچک دارند و خیلی ها آن ها را به عنوان دوربین های مینیاتوری می شناسند. این انواع دوربین عکاسی قابلیت کار گذاشتن در محیط های مختلف را دارند که این مزیتی نسبت به دوربین های دیگر محسوب می شود. این دوربین ها را حتی می توان روی مچ دست، روی لباس یا اشیا مختلف و وسایل نقلیه قرار داد.

این انواع دوربین عکاسی محفظه ضد آب دارند و می توان آن ها را روی لباس هایی مثل لباس غواصی نصب کرد و از عمق دریا تصویر تهیه نمود. رزولوشن دوربین مینیاتوری K4 است.

باید بدانید که دوربین های اکشن برای ثبت طولانی مدت محیط به کار می رود. این دوربین قابل اتصال روی گوشی تلفن همراه هم هست و می توانید با اتصال آن ها به گوشی خود، فیلم هایی از راه دور ببینید.

دیگر انواع دوربین عکاسی؛ دوربین 360 درجه

این دوربین ها محبوبیت زیادی برای عکاس ها دارند، زیرا می توانند تصویرهای 360 درجه تحت عنوان پانوراما بگیرند. این انواع دوربین عکاسی قبلا تنها برای عکاسی حیات وحش استفاده می شد، اما اکنون خیلی از افراد برای ثبت عکس های مختلف از آن ها استفاده می کنند.

دوربین عکاسی Polaroid یا فوری

با این انواع دوربین عکاسی که دوربین عکاسی فوری نامیده می شود، می توانید در لحظه عکس گرفتن، آن را چاپ کنید. در ابتدا این دوربین ها حلقه فیلم می خواستند، اما با پیشرفت تکنولوژی به جای فیلم از پرینت کاغذی استفاده می شود.

این آموزش برای شما مفید خواهد بود: روش‌های ریکاوری رم دوربین کانن

دوربین های گوش هوشمند

تقریبا همه گوشی ها دارای دوربین هستند که یکی در جلو است و برای عکاسی سلفی استفاده می شود و دیگری در پشت آن قرار می گیرد. برخی از گوشی های هوشمند حتی دو دوربین در پشت دارند. از این دو دوربین، یکی برای پرتره و دیگری برای عکاسی معمولی استفاده می شود.

دوبین های گوش هوشمند قادر به اضافه کردن افکت به عکس ها هم هستند. این ویژگی موجب شده است افرادی که به دنبال دوربین DSLR فشرده هستند، دوربین های گوشی هوشمند را انتخاب کنند. حتی برخی از گوشی های هوشمند دارای امکان عکاسی در فرمت RAW هستند که قابل ویرایش می باشند. البته عکس های RAW فاقد جزییات عکس در دوربین DSLR یا بی آینه است. به هر حال این دوربین ها برای کسانی که می خواهند دوربین همیشه همراهشان باشد، مناسب است زیرا نیازی به حمل یک دوربین دیگر وجود نخواهد داشت.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید