جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

نحوه محاسبه تعداد شاتر در دوربین های عکاسی

محاسبه تعداد شاتر دوربین عکاسی امری مهم بوده که بر کیفیت عکس ها تاثیر گذار است. به تعداد دفعاتی که پرده شاتر دوربین عکاسی باز و بسته می‌ شود، تعداد شات دوربین می گویند. با توجه به اینکه هر بار عکس گرفته می شود، این پرده یک بار باز و بسته می شود، توسط دوربین ثبت می گردد. تشخیص تعداد شات دوربین به عکاس کمک می کند تا بتواند میزان عمر شاتر دوربین خود را تخمین بزند. در این مطلب قصد داریم نحوه محاسبه تعداد شات دوربین را بیان کنیم. ما را همراهی نمایید. نکات مهم درباره شاتر دورببن کانن را مطالعه نمایید.

محاسبه تعداد شاتر در دوربین عکاسی

نحوه عملکرد شاتر دوربین عکاسی

به منظور محاسبه تعداد شاتر دوربین عکاسی، ابتدا لازم است مختصری راجع به عملکرد شاتر دوربین توضیح دهیم. شاتر (Shutter) دوربین در قسمت جلویی دوربین قرار گرفته که از چند پرده پلاستیکی تهیه شده است و باعث تشکیل یک دریچه می شود.

این دریچه مسئول هدایت نور به سوی سنسور است و با باز و بسته شدن در هنگام هدایت نور، میزان نور وروردی به سوی سنسور تنظیم می شود. به این ترتیب شاتر دوربین عکاسی باعث تنظیم میزان نوردهی به سنسور می شود و در میزان نور عکس اثرگذار است.

شاتر انواع گوناگونی دارد که عملکرد و مکانیسم آن ها با یکدیگر متفاوت است. برخی از شاتر ها داخل دوربین قرار گرفته اند و بسیاری از شاتر ها در لنز تعبیه شده اند. همچنین برخی از شاتر ها به شکل عمودی و افقی باز و بسته می شوند که به شاتر پرده ای شناخته می شوند و برخی دیگر به صورت دایره ای هستند که به شاتر مرکزی معروف هستند.

تاثیر شاتر در دوربین عکاسی

محاسبه تعداد شاتر دوربین عکاسی هم در دوربین های دیجیتال و هم در آنالوگ انجام می شود. مکانیزم شاتر به این صورت است که برای آغاز کار به دستور عکاس نیاز دارد. این دستور گاهی به صورت فشردن دکمه است و گاهی به شکل زمان دار تنظیم می شود.

در حقیقت سرعت شات زدن برای عکاس اهمیت زیادی دارد. چرا که هر چه سرعت شات بیشتر باشد، سوژه متحرک ثابت به نظر می رسد و با کاهش سرعت شات، سوژه واضح نیست و کشیده تر ثبت می شود. با هر بار شات زدن در دوربین عکاسی، ممکن است شاتر به سرعت بسته شده و یا چند روز باز بماند. این مورد ممکن است توسط خود عکاس و به صورت دستی تنظیم شود و یا دوربین آن را تنظیم کند

تاثیرات شاتر در دوربین عکاسی

استهلاک شاتر دوربین عکاسی

محاسبه تعداد شاتر دوربین عکاسی می تواند استهلاک آن را نشان دهد. در واقع با باز و بسته شدن شاتر، استهلاک آن زیاد شده و عمر آن کمتر می شود و کیفیت عکس ها کاهش می یابد. در این شرایط لازم است شاتر دوربین را تعویض کنید تا بتوانید عکس های با کیفیت تری ثبت کنید.

به عبارت دیگر کار کردن مداوم با شاتر باعث می شود تیغه ها روی هم بلغزند و جمع شوند. اصطکاک حاصل از این حرکت می تواند در بلند مدت شاتر را در معرض خرابی و استهلاک قرار دهد. بنابراین تشخیص تعداد شات دوربین توسط عکاس می تواند به او کمک کند تا از عمر مفید شاتر دوربین خود مطلع شود.

در واقع با بررسی کیفیت عکس های ثبت شده توسط دوربین و مقایسه آن ها با عکس های قبل، می توان عمر مفید شاتر را تخمین زد. به طور معمول کمپانی های تولید کننده در دفترچه راهنمای دوربین عمر مفید شاتر را قید می کنند. اما این عدد یک میانگین تقریبی است و معیار ثابتی به شمار نمی رود.

نحوه محاسبه تعداد شاتر در دوربین های عکاسی

به منظور محاسبه تعداد شاتر دوربین عکاسی باید عکس های موجود را با عکس های حذف شده یا خراب دوربین عکاسی جمع کرد تا تعداد شات های آن مشخص گردد. تشخیص تعداد شات دوربین برای افرادی که درصدد خرید دوربین کارکرده هستند، بسیار حیاتی است.

چرا که این مسئله باعث می شود خریدار از میزان کارکرد دوربین مطلع شود و در نتیجه کیفیت و قیمت دوربین عکاسی را تعیین می کند. در صورتی که پایان عمر مفید شاتر نزدیک باشد، قیمت آن ارزان تر است تا خریدار بتواند به زودی شاتر را تعویض کند.

برای محاسبه تعداد شات های خورده شده دوربین روش های زیادی وجود دارد. برخی از آن ها بر اساس خواندن اطلاعات از روی بایوس و بدنه دوربین و برخی دیگر با توجه به خواندن اطلاعات از روی EXIF عکس ها مشخص می شود.

محاسبه تعداد شاتر دوربین های نیکون و پنتاکس

برای محاسبه تعداد شاتر دوربین عکاسی نیکون و پنتاکس می توانید از داده های EXIF هر عکس کمک بگیرید. به همین منظور لازم است یک عکس بگیرید و آن را در سایت My shutter count.com بارگذاری نمایید. این سایت به شما اعلام می کند که این عکس چندمین عکسی است که توسط این دوربین ثبت می شود.

نحوه محاسبه شاتر دوربین کانن

محاسبه تعداد شاتر دوربین کانن

برای تشخیص تعداد شات دوربین کانن می توانید یک عکس جدید با دوربین بگیرید و اقدام به بارگذاری آن در سایت Camera shutter count.com نمایید. این سایت ادعا می کند که قادر است از طریق این روش تعداد شات های دوربین را اعلام کند. اما در واقع این روش عمل نمی کند.

پس می توانید از نرم افزار EOS Info استفاده کنید. ابتدا باید این نرم افزار را دانلود کنید و سپس دوربین را به وسیله کابل USB به کامپیوتر متصل کنید. پس از آن نرم افزار را اجرا کرده و با مشاهده اطلاعاتی که نمایش داده می شود، می توانید نسبت به محاسبه تعداد شاتر دوربین عکاسی خود اقدام نمایید.

روش دیگری نیز برای این کار وجود دارد که در اغلب دوربین ها مورد استفاده قرار می گیرد. مراجعه به سایت یا دانلود نرم افزار Free Shutter Count می تواند به شما کمک کند تا بدانید دوربین عکاسی شما چه تعداد شات خورده است. در صورت نیاز به تعمیر دوربین کانن و یا تعویض شاتر دوربین خود به نمایندگی دوربین کانن مراجعه نمایید.

محاسبه تعداد شاتر دوربین های الیمپوس

به منظور محاسبه تعداد شاتر دوربین عکاسی الیمپوس می توانید از طریق منوی دوربین این کار را به راحتی انجام دهید. به همین منظور لازم است مراحل زیر را طی کنید:

  • ابتدا دوربین عکاسی خود را روشن کنید.
  • سپس اقدام به باز کردن درب اسلات کارت حافظه نمایید.
  • در این مرحله دکمه Play و Ok را به صورت همزمان فشار داده و نگه دارید.
  • پس از آن به ترتیب این دکمه ها را بزنید: بالا، پایین، چپ، راست.
  • دکمه شاتر را بزنید.
  • سپس دوباره دکمه جهت بالا را بزنید.
  • در این مرحله می توانید به راحتی تشخیص تعداد شات دوربین را انجام دهید.

 

محاسبه تعداد شاتر دوربین های سونی

کاربران دوربین سونی می توانند از طریق وب سایت رایگان Sony Alpha Shutter Count نسبت به محاسبه تعداد شاتر دوربین عکاسی خود اقدام نمایند. به همین منظور باید یک عکس جدید با دوربین خود بگیرند و مستقیما آن را در این سایت بارگذاری کنند. به این ترتیب به راحتی می توانند تعداد شات های دوربین عکاسی خود را مشاهده نمایند.

تعداد شاتر دوربین سونی

برای بهره مندی از خدمات تخصصی نمایندگی تعمیر دوربین کانن از طریق شماره های ارائه شده در سایت با متخصصین ما در ارتباط باشید.

عمر مفید شاتر در دوربین کانن

بسته به نوع و مدل دوربینی که در اختیار دارید، طول عمر شاتر دوربین شما ممکن است بین 50000 تا 350000 شات باشد. البته دوربین های با کیفیت بالا، دارای شاترهای بادوام تری هستند که بین 150000 تا 300000 شات درجه بندی شده است و در دوربین های ضعیف تر این عدد کمتر است. با این حال در مقیاس طول عمر، باید انتظار داشت که یک دوربین سطح پایه فقط به تعداد شاتر حدود 50000 برسد.
5/5 (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید