نمایندگی کانن
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری
 • خانه
 • آموزش
 • آموزش نحوه باز و بسته کردن کارتریج در پرینتر

آموزش نحوه باز و بسته کردن کارتریج در پرینتر

دستگاه های اداری مانند انواع پرینتر و دستگاه کپی برای عملکردشان به کارتریج وابسته اند. این قطعه را ابتدا چند بار شارژ می کنند، اما در صورت اتمام عمر آن باید کارتریج را تعویض کرد. بنابراین یکی از مواردی که کاربران این دستگاه ها به دانستن آن نیاز دارند، آشنایی با چگونگی و نحوه باز و بسته کردن کارتریج است. کار کردن با کارتریج برای هر منظوری به مهارت نیاز دارد تا آسیبی به این بخش و قطعات مرتبط با آن وارد نشود. در صورتی که در زمان باز و بستن کارتریج این قطعه بشکند کاربر ناچار به صرف هزینه ای بالا برای تعویض کارتریج خواهد بود. باز و بسته کردن کارتریج الزاما برای شارژ کردن یا تعویض آن ضرورت ندارد. در مواردی که برای تعمیرات پرینتر مانند تعمیر درام نیاز به باز کردن پرینتر یا دستگاه کپی باشد، باید ابتدا کارتریج را باز کرد. در نتیجه با دانستن دقیق نحوه باز یا بسته کردن کارتریج کاربران می توانند به راحتی کارتریج خود را شارژ کنند، آن را تعویض کرده یا درام دستگاه را سرویس کنند. در ادامه نحوه انجام این کار را به صورت دقیق آموزش می دهیم.

نحوه ی باز و بسته کردن کارتریج-min

مراحل باز و بسته کردن کارتریج

بدون در نظر گرفتن این که دلیل باز کردن کارتریج چیست، مراحل انجام این کار شامل موارد زیر می شود:

 • ابتدا باز کردن درب پرینتر و برداشتن کارتریج
 • در قدم بعدی برای باز و بسته کردن کارتریج باید پیچ پوشش کناری را باز کرد
 • حال باید پوشش کناری را برداشت
 • در قدم بعدی نوبت به برداشتن درام است، با نگه داشتن بخش سفید رنگ درام یا همان دنده، می توان آن را بیرون کشاند و جدا کرد
 • مرحله بعدی جدا کردن چرخنده PCR است، این کار را با استفاده از یک وسیله نوک تیز انجام دهید. ابتدا کمی PCR را به سمت راست و سپس به سمت بالا بکشید و در نهایت با چرخاندن به سمت چپ، آن را بیرون آورید
 • در مرحله بعدی باید دو میخی که در دو سمت کارتریج قرار دارد را بیرون بکشید
 • بعد از جدا کردن میخ ها باید فنر را نیز خارج کرد. با این کار می توان بخش ضایعات کارتریج را از بخش تونر یا جوهر جدا کرد. با این کار می توان بعد از جدا کردن روکش پلاستیکی و وایپر بلید، جوهر اضافی درون کارتریج را خارج کرد.
 • بعد از اتمام این کار ها برای بستن کارتریج باید تمام این مراحل را از آخر به اول انجام دهید تا کارتریج را مجدد نصب و سر جای خود بگذارید.

باز و بسته کردن کارتریج برای شارژ آن

در مرحله اول معمولا برای شارژ کردن کارتریج به باز و بستن آن نیاز است. برای انجام این کار ابتدا پرینتر را کامل از برق کشیده و تمام اتصالات آن را قطع کنید. در مرحله بعد باید درپوش یا همان درب دستگاه را برداشته تا به کارتریج دسترسی پیدا کنید. سپس کمی کارتریج را جا به جا کرده و به آرامی آن را از جای خود خارج کنید. حالا باید برای تمیز کردن دستگاه به منظور حفظ کیفیت پرینت هد کارتریج را تمیز کنید که برای این کار به آب گرم و یک دستمال تمیز نیاز است. جوهر یا تونر مناسب برای دستگاه را در یک سرنگ ریخته و آن را به درون کارتریج بریزید. با تمیز کردن اطراف کارتریج در مرحله آخر باز و بسته کردن کارتریج آن را با دقت و به آرامی در جای خود گذاشته و مجدد درپوش پرینتر را بگذارید. در این جا باید مراحلی که در بالا توضیح داده شد، خصوصا تمیز کردن کارتریج، درام و خارج کردن جوهر اضافی را انجام داد.

باز و بسته کردن کارتریج برای شارژ آن-min

باز و بسته کردن کارتریج نو در پرینتر لیزری رنگی

در برخی مواقع به منظور تعویض کارتریج نیاز به باز و بسته کردن کارتریج وجود دارد. در این حالت کارتریج جدید و اصلی متناسب با دستگاه را خریداری کرده و بسته بندی آن را باز کنید. کارتریج را به گونه ای مقابل تان بگیرید که مدل حک شده آن رو به روی شما قرار بگیرد. در پایین این کارتریج معمولا یک ضامن وجود دارد که باید آن را گرفته و به سمت پایین بکشید تا از کارتریج جدا شود. یک قطعه نارنجی رنگ هم روی چیپست وجود دارد که به هیچ عنوان نباید آن را جدا کنید. جدا بودن این قطعه از کارتریج موجب می شود بعد از جایگذاری آن در پرینتر، با ارور خالی بودن کارتریج مواجه شوید. این کارتریج ها در ادامه با توجه به مدل پرینتر باید در جای خود قرار بگیرند. در پرینتر های لیزری محل قرار گیری کارتریج یک محفظه کشویی شکل است که باید برای قرار دادن کارتریج این کشو را باز کرده و با خارج کردن کارتریج قدیمی، کارتریج جدید را به آرامی در جای خود قرار دهید. نکته مهم در باز و بستن کارتریج در این پرینتر ها این است که اگر کارتریج رنگی است حتما به لیبل های رنگی رو به روی جایگاه هر تونر توجه کنید.

نحوه باز و بستن کارتریج در پرینتر های لیزری رنگ ریلی

آموزش بعدی برای باز و بسته کردن کارتریج در پرینتر هایی است که کارتریج در محفظه آن ها به صورت ریلی کنار هم قرار گرفته است. در خصوص این نوع پرینتر ها و نحوه باز و بستن کارتریج در آن ها باید به رنگ ها و محفظه ای که هر کارتریج متناسب با رنگی که دارد باید در آن قرار بگیرد توجه کرد. در نتیجه با باز کردن درب پرینتر و خارج کردن کارتریج قبلی، کارتریج جدید را دقیقا مطابق رنگی که دارد در جای قبلی خود قرار دهید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید