نمایندگی کانن
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

نکات مهم درباره عکاسی در بهار

دانستن مهم ترین نکات عکاسی در بهار تنها مختص عکاسان حرفه ای نیست. در واقع کمی اطلاعات درباره نکات عکاسی در بهار موجب می شود که عکس های عکاسان تازه کار نیز مانند عکاسان حرفه ای چشم نواز باشند. فصل بهار یکی از زیباترین فصل ها بوده و طبیعت در این فصل مخصوصا در ایران جلوه های ویژه ای از زیبایی خود را رونمایی می کند. 

دانستن ترفندهای عکاسی در بهار به افراد کمک می کند تا با استفاده از زیبایی های طبیعت و استفاده بهینه از نور و دیگر منابع در دسترس، بهترین عکس های ممکن را ثبت کنند. نکات عکاسی در فصل بهار، تنها منحصر به عکاسی از طبیعت نبوده و حتی عکاسان پرتره، عکاسان تبلیغاتی و دیگر افراد نیز می توانند با مدد گرفتن از این تغییرات خوشایند آب و هوایی تحولی نو در عکس های خود ایجاد کنند. در این مقاله به بررسی نکاتی می پردازیم که موجب حرفه ای تر شدن عکاسی در فصل بهار می شوند.

نکات عکاسی در بهار از گل ها و طبیعت

همانطور که می دانید، عکاسی در طبیعت با عکاسی در آتلیه و استودیو کاملا متفاوت است. در عکاسی در استودیو تمام شرایط محیطی تحت کنترل بوده و عکاس می تواند با توجه به خواست خود، شرایط محیطی اعم از نور و … را تغییر دهد. اما عکاسی در طبیعت مقوله ای کاملا جداست. در عکاسی در طبیعت، عکاس کاملا تابع شرایط محیطی است. از همین رو لازم است عکاس به طور کامل از نکات عکاسی در بهار مطلع باشد تا بتواند از شرایط بهترین استفاده را داشته و حرفه ای ترین عکس ها را ثبت کند.

زمانی که صحبت از نکات عکاسی در فصل بهار و به ویژه عکاسی از گل ها در طبیعت می شود، باید گفت که لنزهای 24 الی 135 میلی متری بهترین گزینه ها هستند. یکی از مهم ترین نکاتی که به بهتر شدن عکس کمک می کند، کادربندی مناسب است. اگرچه با توجه به تنوع گیاهان در این فصل عکاسی از هر زاویه ای زیبا خواهد بود، اما نباید فراموش کرد که پس زمینه مناسب نقش مهمی در عکاسی دارد. در صورتی که قصد ثبت عکس های با تمایز بالای سوژه دارید توصیه می شود که از لنزهای تله فوتو کوتاه یا متوسط استفاده نمایید.

موارد جانبی ترفند های عکاسی در بهار از گل ها

 • برای ثبت عکس های کلوزآپ بهتر است از لنزهای ماکرو مخصوص استفاده کنید.
 • برای داشتن بهترین کادربندی بهتر است که دوربین را بر روی سه پایه نصب کنید.
 • در صورت نیاز می توانید از گیره های نرم برای ثابت نگه داشتن ساقه های مورد نظر خود استفاده نمایید.
 • ایزو را در کم ترین حد ممکن قرار دهید تا عکس های ثبت شده نویز پایینی داشته باشند.
 • از فوکوس دستی استفاده نمایید یا تنظیمات را بر روی live view قرار دهید (چگونه مشکل فوکوس دوربین کانن را برطرف کنیم؟).
 • یکی از نکات عکاسی در بهار این است که عکاسی را هم سطح با سوژه انجام دهید.
 • برای گرفتن عکسی با فوکوس در سوژه از دیافراگم بسته استفاده نمایید.
 • در صورت علاقه به ثبت عکسی با آبستره بیشتر، بهتر است عمق میدان را کم کنید. برای این کار می توانید دیافراگم باز را انتخاب نمایید.
 • در لیست ترفندهای عکاسی در بهار، یکی از نکات مهم انتخاب بهترین زمان عکس برداری است. در هنگام عکاسی از گل ها در فصل بهار بهتر است این کار در اویل صبح انجام شود.
 • در صورت وزش باید در محیط سرعت شاتر را در حدود 4/1 ثانیه تنظیم کنید.
 • برای استفاده بهینه از نور می توانید از رفلکتورها یا فلش های مکمل نیز استفاده کنید.
 • برای عکاسی از شکوفه ها بهتر است زاویه دید از پایین داشته باشید.

ترفندهای عکاسی در بهار برای عکس های پرتره

در فصل بهار بسیاری از افراد علاقه دارند که عکس های پرتره خود را در طبیعت و در فضای آزاد ثبت کنند. با توجه به طولانی تر شدن روز و همچنین تابش ملایم نور خورشید در این ایام با کمی برنامه ریزی و کسب اطلاع از مهم ترین نکات عکاسی در بهار به راحتی می توانید پرتره های جذابی را ثبت کنید. یکی از ترفندهای عکاسی در بهار برای عکس های پرتره این است که سعی کنید از نور خورشید بیشتر بهره را ببرید. به عنوان مثال حتما توجه داشته باشید که خود را محدود به پرتره های ضد نور نکنید. 

گاهی اوقات ثبت یک عکس پرتره در حالی که نور خورشید از یک طرف بر بدن سوژه می تابد، می تواند نتایج حیرت انگیزی به دنبال داشته باشد. یکی دیگر از نکات عکاسی در فصل بهار این است که از نواحی سایه یک دست یا فلاش های پرکننده استفاده کنید تا بتوانید سایه های مزاحمی که احیانا بر عکس شما تاثیر خواهند گذاشت را حذف کنید (فلاش دوربین کانن). از دیگر نکات عکاسی در فصل بهار این است که قرار دادن سوژه در فوکوس، کاهش عمق میدان و همچنین افزایش سرعت شاتر به شما کمک می کند تا عکس هایی حرفه ای تر ثبت کنید.

عکاسی از مناظر طبیعی در فصل بهار

یکی از سوژه های ناب و هیجان انگیز برای عکاسی در فصل بهار، مناظر طبیعی هستند. در این فصل مناظر طبیعی رنگ های خارق العاده ای داشته و عکس برداری از آنها می تواند منجر به ثبت عکس های حیرت انگیزی شود. علاوه بر آن در این فصل آسمان نیز به رنگ آبی شفاف درمی آید و همین امر جذابیت عکس را دو چندان خواهد کرد. از مهم ترین نکات عکاسی در بهار این است که از فیلتر پلاریزه استفاده کنید. یکی از ترفندهای عکاسی در بهار استفاده از زاویه های دید غیرمتعارف است. 

به دلیل وجود مناظر طبیعی خاص در این فصل، ثبت عکس مناظر از زاویه دید جدید می تواند به جذابیت عکس اضافه کند. ردیف های سنگی، صخره ها، پوشش های سرسبز گیاهان و گل های متنوع از جمله سوژه هایی هستند که اشکال متقارن فراوانی را برای ثبت در اختیار عکاس قرار می دهند. یکی دیگر از نکات عکاسی در فصل بهار این است که از صحت تنظیمات نوری اطمینان حاصل کنید. گاهی نوری که در عکس ثبت می شود با نوری که فرد مشاهده می کند متفاوت بوده و در نتیجه عکس بی کیفیت شود. برای نتیجه بهتر لازم است حتما اطمینان حاصل کنید که تعادل نور سفید تنظیم شده است.

نکات نهایی

 • یکی از نکات عکاسی در بهار توجه به طلوع و غروب خورشید است.
 • استفاده از فیلترهای پلاریزه برای عکاسی در اوایل صبح منجر به ثبت عکس هایی متفاوت می شود، پس این فیلتر را فراموش نکنید.
 • عکاسی در اوایل صبح به عکاس کمک می کند تا شانس فراوانی برای ثبت شبنم، مه و غبار صبحگاهی داشته باشد. حضور این سوژه ها در عکس جذابیت آن را دو چندان می کند.
 • یکی از ترفندهای عکاسی در بهار استفاده از فیلتر قطبی است. این فیلتر کمک می کند تا رنگ ها مشابه حالت واقعی در عکس ثبت شوند.
 • برای عکاسی در طبیعت لباس های گل دار با رنگ های شاد و روشن بهترین گزینه ها هستند که شادابی دو چندانی را به عکس می بخشند. در عکاسی در فصل بهار استفاده از اکسسوری را نیز فراموش نکنید.
5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید