جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

بررسی مشکلات لنز دوربین های دیجیتالی و راهکار های رفع آن ها

با پیشرفت های صورت گرفته در حوزه تولید و طراحی دوربین های عکاسی و فیلم برداری، امروزه شاهد جایگزین شدن دوربین های عکاسی قدیمی با انواع دوربین های دیجیتالی هستیم. این دوربین ها امکان عکسبرداری به صورت نامحدود را امکان پذیر کرده اند و کار با آن ها نیز بسیار راحت است. با استفاده از این دوربین های دیجیتالی حتی افراد غیر حرفه ای نیز می توانند از عکاسی کردن لذت ببرند و عکس های زیبایی بگیرند. حتی می توانند به صورت آنلاین در خصوص آموزش عکاسی با دوربین های دیجیتالی نیز اطلاعات کسب کنند. از همه مهم تر این که کیفیت عکس های گرفته شده با استفاده از این دوربین ها از کیفیت بسیار خوبی نیز برخوردار بوده و همین امر موجب محبوبیت این دستگاه ها شده است.

مشکلات لنز دوربین های دیجیتالی

اما با این حال، مشکلات متعددی ممکن است در دوربین های دیجیتالی ایجاد شود. برای اطلاع یافتن از انواع ایرادات مشاهده شده در این دوربین ها می توانید به مقاله مشکلات رایج دوربین های دیجیتالی مراجعه کنید. با این حال شاید رایج ترین ایرادی که در این دستگاه های دیجیتالی مشاهده می شود، مشکلات لنز دوربین های دیجیتالی است. ایرادات مشاهده شده در لنز این دوربین ها حالت های متفاوتی دارد که در ادامه به بررسی آن ها و راهکار هایی برای رفع این مشکلات می پردازیم.

رایج ترین مشکلات لنز دوربین های دیجیتالی شامل چه مواردی می شود؟

لنز دوربین های دیجیتالی یکی از حساس ترین و مهم ترین اجزای این دستگاه ها محسوب می شود. در کنار این همه حساسیت، بروز مشکلات متعدد در این قطعات نیز امری طبیعی است. گاهی در اثر استفاده نادرست از دستگاه، زمین خوردن دوربین، کثیف شدن لنز و به هم خوردن تنظیمات دوربین، ایراداتی در عملکرد طبیعی لنز دستگاه ایجاد می شود. از جمله رایج ترین مشکلات لنز دوربین های دیجیتال شامل موارد زیر می شود:

 • به هم خوردن کالیبراسیون لنز دوربین های دیجیتالی، در این حالت لنز دوربین دقیقا روی وضوح و نقطه ای که ما مد نظر داریم، فوکوس نمی کند و نمی توان آن را درست تنظیم کرد. شاید بتوان مشکل فوکوس دوربین های دیجیتالی را از جمله موارد رایجی دانست که در این دستگاه ها با آن مواجه می شوید.
 • جمع شدن آلودگی روی سنسور های داخلی دوربین، در این حالت سنسور ها کثیف شده و به همین دلیل نیز لنز دوربین مورد نظر دقت و کیفیت لازم را نشان نمی دهد.
 • به هم خوردن تنظیمات لنز دوربین و تعیین یک حالت عکاسی اشتباه با توجه به سوژه عکاسی.
 • لنز در دوربین های دیجیتالی باز نمی شود و کار با دستگاه را مختل می کند.
 • شکستن لنز؛ می تواند در اثر ضربه با زمین خوردن اتفاق بیافتد.
 • تصویر در لنز تار و بی کیفیت است.
 • در باز یا بسته شدن لنز دوربین های دیجیتالی اختلال ایجاد شده و لنز درست باز و بسته نمی شود؛ در بیش تر موارد زمین خوردن دوربین، وارد شدن فشار های بیرون به لنز دستگاه یا وارد شدن اجسام خارجی به درون دوربین مانع از باز یا بسته شدن نرمال لنز خواهد شد.

این موارد ذکر شده در بالا از جمله رایج ترین مشکلات لنز دوربین های دیجیتال است. در ادامه با توجه به نوع ایرادات لنز دوربین های دیجیتالی، راهکار های رفع آن ها را نیز بررسی می کنیم.

رفع مشکلات لنز دوربین های دیجیتالی با بررسی باتری

در بسیاری از موارد، ایراداتی که در لنز دوربین های دیجیتالی مشاهده می شود به دلیل اختلالاتی است که در باتری دستگاه وجود دارد. سالم نبودن باتری یا درست قرار نگرفتن آن در دوربین، می تواند عامل بروز مشکلاتی باشد که در لنز دوربین دیده می شود. به این ترتیب در بیش تر موارد توصیه می شود یک بار با احتیاط باتری دستگاه را جدا کنید و سالم بودن آن را بررسی کرده و مجدد جا بزنید. اگر مشکل از باتری باشد با رفع ایراد باتری عملکرد لنز دوربین نیز به حالت عادی باز می گردد. اما همیشه مشکل از باتری نیست و برای رفع مشکلات لنز دوربین های دیجیتالی باید راهکار های دیگری را در پیش گرفت.

بررسی مشکلات لنز دوربین های دیجیتالی

تمیز کردن لنز با کمک دمنده هوا

در بسیاری از موارد دلیل بی کیفیت بودن تصویر یا تار شدن آن، جمع شدن گرد و غبار در اطراف لنز و کثیف شدن سنسور های آن است. اگر دقت و مهارت کافی را دارید می توان با کمک یک دمنده هوایی دستی، این آلاینده ها را از لنز دور کرد و به این ترتیب با تمیز کردن لنز مشکلات آن را برطرف کرد. توجه داشته باشید از دمیدن هوایی با حرارت بالا به لنز خودداری کنید، چرا که دمای بالا خود عامل بروز مشکلات لنز دوربین های دیجیتال محسوب می شود.

انجام مجدد تنظیمات لنز و کالیبراسیون آن

در مواردی که نمی توان به دقت لنز را روی نقطه مورد نظر تنظیم کرد و لنز دوربین دائما در نقطه ای جلوتر یا عقب تر از نقطه تنظیم شده قرار می گیرد، معمولا تنظیمات نرمال لنز به هم ریخته و نیاز به کالیبراسیون مجدد آن وجود دارد. برای انجام کالیبراسیون لنز دوربین های دیجیتالی می توان از گزینه های کالیبره کردن لنز درون تنظیمات خود دستگاه استفاده کرد. علاوه بر این، برخی از نرم افزار های تخصصی نیز وجود دارند که می توان از آن ها برای کالیبره کردن لنز های دوربین های دیجیتالی استفاده کرد. از جمله این نرم افزار ها می توان به نرم افزار های کالیبراسیون لنز Focal و Lens Align اشاره کرد. در بسیاری از موارد مشکلات لنز دوربین های دیجیتال با تراز کردن آن ها برطرف می شود.

سرویس دوربین های دیجیتال در نمایندگی کانن

در مواردی ممکن است سنسور های داخلی دوربین و کنتاکت های انتهای لنز دوربین کثیف شده باشند. این سنسور ها را نمی توان شخصا تمیز کرد و تمیز نشدن آن ها نیز مساوی با بروز ایرادات لنز دوربین های دیجیتالی خواهد بود. برای رفع این مشکل می توان در دوره های منظم و در صورت مشاهده هر گونه اختلالی در کیفیت تصویر دوربین، آن را به مراکز تخصصی برد. به این ترتیب افراد حرفه ای سنسور های داخلی دوربین که به عنوان سنسور های اتوفوکس شناخته می شوند را تمیز کرده و مشکلات ایجاد شده در لنز دوربین را برطرف خواهند کرد. علاوه بر این، از بروز مشکلات لنز دوربین های دیجیتالی در مقیاس های جدی تر نیز جلوگیری خواهید کرد.

چگونه می توان از بروز مشکلات لنز دوربین های دیجیتال جلوگیری کرد؟

همان طور که گفته شد، لنز دوربین های دیجیتال حساسیت بسیار بالایی دارد. در صورت خراب شدن شان کارکرد دستگاه متوقف می شود. از این رو توصیه می شود به جای این که اجازه خرابی این لنز ها را بدهید، از آن ها در برابر عوامل متعددی که می تواند به لنز آسیب برساند، محافظت کنید. با راهکار های زیر می توانید از لنز دوربین خود محافظت کرده و مانع از بروز ایرادات لنز دوربین های دیجیتالی شوید:

 • مانع از تابش مستقیم نور های آسیب رسان از جمله اشعه UV، نور شدید خورشید، نور های لیزری و سایر نور های آسیب رسان به لنز دوربین خود شوید.
 • از ورود آب، گرد و خاک و … به لنز دوربین جلوگیری کنید و دائما با یک پارچه مخصوص و تمیز لنز را تمیز کنید.
 • به هیچ عنوان از مواد شیمیایی و شوینده برای تمیز کردن لنز استفاده نکنید.
 • حتما محافظ لنز دوربین دیجیتال خود را روی آن قرار داده تا از ضربه خوردن و وارد آمدن فشار به لنز جلوگیری کنید.
 • از کیف و تجهیزات نگهدارنده ایمن استفاده کنید تا مانع از ضربه خوردن و زمین افتادن دوربین دیجیتال خود شوید
 • دوربین خود را در معرض دمای بسیار بالا یا سرمای شدید قرار ندهید، حرارت و سرمای هوا باعث آسیب به لنز دوربین می شود.
 • نوسانات جریان برقی و الکتریکی نیز می تواند به لنز دوربین آسیب برساند.

رعایت کردن این موارد می تواند تا حدودی از بروز مشکلات لنز دوربین های دیجیتالی جلوگیری نماید.

مشکلات لنز دوربین های دیجیتالی

تعویض لنز دوربین های دیجیتال کانن

در برخی از موارد با وجودی که برای برطرف کردن مشکلات لنز دوربین های دیجیتال به مراکز حرفه ای مراجعه می کنید، ممکن است امکان تعمیر و رفع مشکل لنز وجود نداشته باشد. برای مثال ممکن است در اثر وارد شدن ضربه به لنز، آسیبی غیر قابل جبران به آن وارد شده باشد. به این ترتیب در صورت تشخیص تعمیرکار حرفه ای دوربین های دیجیتالی، به منظور رفع ایرادات لنز دوربین های دیجیتال، لنز دستگاه نیاز به تعویض دارد.

توصیه می شود از آن جایی که فرایند تعویض لنز دوربین های دیجیتالی بسیار حساس است و به دقت و مهارت بالایی نیاز دارد، به صفحه ی تماس با ما مراجعه کنید و حتما این کار را در نمایندگی های مجاز و مراکز تخصصی تعمیر دوربین کانن انجام دهید.

مشکل لنزهای دوربین دیجیتال

از همه مهم تر، حتما از لنز های با کیفیت و اورجینال مناسب خود دوربین برای آن استفاده کنید. استفاده از لنز های تقلبی و بی کیفیت و لنز هایی که مناسب مدل دوربین نیستند، می تواند خود عامل بروز مشکلات لنز دوربین های دیجیتالی شده و از کیفیت و کارایی آن بکاهد. برای اطلاعات بیشتر می توانید از طریق شماره های اعلام شده در سایت با  مشاوران ما در نمایندگی رسمی کانن در ارتباط باشید.

5/5 (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید