جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آموزش تعویض لنز دوربین کانن

اگر شما هم از کاربران دوربین های عکاسی حرفه ای یا DSLR باشید حتما تا به حال پیش آمده که برای عکس های متفاوت نیاز به لنزهای مختلف با فواصل کانونی متفاوت داشته باشید. لنز دوربین بسیار حساس بوده و گاهی قیمت آن حتی از خود دوربین نیز بالاتر است، بنابراین آسیب به آن می تواند باعث خسارت های مالی سنگینی شود. اما نگران نباشید، عوض کردن لنز دوربین بسیار ساده است و با چندین بار انجام دادن آن کاملا به فوت و فن این کار مسلط می شوید. در این مقاله تمامی مراحل تعویض لنز دوربین برای شما عزیزان به صورت کامل آورده شده است.

تعویض لنز دوربین کانن

قابلیت تعویض لنز دوربین کانن در کدام مدل ها امکانپذیر است؟

همان طور که در مطلب آموزش عکاسی با دوربین کانن متوجه شدید، عکاس ها برای گرفتن شات های مختلف از لنزهای متفاوتی استفاده می کنند. این لنزها می توانند فواصل کانونی و محدوده دیافراگم متفاوت داشته باشند. دوربین های DSLR یا حرفه ای برند کانن مانند مدل کانن EOS 70 D یا EOS Rebel T3 / 1100 D نیز همانند سایر برندها به گونه ای طراحی شده اند که قابلیت تعویض لنز برای کابر فراهم است. کاربران این مدل دوربین ها می توانند به راحتی با تعویض لنز دوربین آن را متناسب با نیازهای متفاوت عکاسی خود تنظیم کنند.

علاوه بر آن لنز DSLR دارای یک حلقه خارجی فوکوس است که امکان تنظیم دستی فوکوس را به کاربر می دهد. تعویض لنز در این دوربین ها راحت است اما به دلیل حساسیت بالای دوربین و لنزهای آن، برای عوض کردن لنز دوربین باید با دقت کامل و طبق مراحل مشخص اقدام کنید. در این مقاله توضیحات کاملی درباره نحوه تعویض اصولی لنز در دوربین های کانن برای شما آورده شده است. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مراحل تعویض لنز دوربین کانن

باز و بسته کردن لنز برای عوض کردن آن کار پیچیده ای نیست و پس از چند بار تعویض لنز دوربین کنون  یا دیگر برندها به فوت و فن های آن مسلط خواهید شد. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در هیچ مرحله ای نیاز به استفاده از فشار غیر طبیعی نیست. اگر اولین باری است که از دوربین استفاده می کنید باید مراحل زیر را مستقیما پیش بروید. اما اگر یک لنز به دوربین شما متصل است ابتدا باید طی مراحل گفته شده در قسمت “مراحل جدا کردن لنز دوربین”، آن را از دوربین جدا کرده و سپس نسبت به عوض کردن لنز اقدام کنید. برای باز و بسته کردن لنز باید طبق مراحل زیر پیش بروید :

1. ابتدا باید دوربین را خاموش کنید و درپوش لنز را بردارید. درپوش لنز در جلوی لنز قرار گرفته است.

2. درپوشی که پشت لنز دوربین پوشش می دهد را نیز بردارید.

3. در دوربین ها عموما علامتی وجود دارد که به شما نشان می دهد در هنگام وصل کردن لنز و دوربین مکان صحیح تنظیم لنز با بدنه دوربین کجاست. این علامت را نشانگر تنظیم برای تعویض لنز دوربین می گویند. در روی بدنه دوربین دو علامت نشانگر تنظیم لنز وجود دارد که یکی به رنگ قرمز و دیگری به رنگ سفید است. 

اینکه کدام علامت را به عنوان شاخص انتخاب کنید بستگی به نوع لنز مورد استفاده شما دارد. بدین صورت که اگر از لنزهای EF قدیمی استفاده می کنید مربع سفید رنگ نشانگر مورد نظر شما است. اما اگر از لنزهای طراحی EF-S استفاده می کنید باید از دایره قرمز رنگ به عنوان نشانگر تنظیم لنز دوربین استفاده کنید. اگر از لنزهای دیگری غیر از کانن استفاده می کنید برای این مرحله باید از راهنمای لنز کمک بگیرید.

4. در این مرحله باید نشانگر تنظیم لنز را روی لنز و روی بدنه دوربین با هم تنظیم کنید. لنز دوربین نیز همانند بدنه دوربین دارای علامتی به عنوان نشانگر است.

5. حال برای تعویض لنز دوربین کانن باید لنز را روی بدنه دوربین قرار دهید به طوری که دو نشانگر تنظیم لنز روی دوربین و بدنه لنز در راستای یکدیگر باشند.

6. حال در این مرحله باید لنز را به مانت دوربین وارد کنید و آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا در محل خود فیکس شده و قفل شود.

بیشتر بخوانید: تعمیرات تخصصی دوربین کانن ، دقت و کیفیت در کار برامون خیلی مهمه 

مراحل جدا کردن لنز دوربین

اگر لنزی را از قبل روی دوربین وصل کرده اید و حالا قصد جدا کردن آن یا تعویض لنز دوربین را دارید قبل از انجام مراحل بالا ابتدا باید لنز روی دوربین را جدا کنید. برای جدا کردن لنز در هنگام تعویض طبق دستور العمل زیر پیش بروید. در این مورد هم در نظر داشته باشید که مانند اتصال لنز به دوربین جدا کردن آن نیز باید بدون هیچ گونه فشار غیر عادی انجام شود تا از صدمه دیدن دوربین و لنز جلوگیری شود.

1. قبل از هر گونه اقدامی جهت تعویض لنز دوربین canon باید حتما دوربین را خاموش کنید. عوض کردن لنز در صورتی که دوربین روشن و در حالت آماده به کار باشد می تواند موجب صدمه به قسمت های مختلف دوربین شود.

2. در مرحله بعد باید دکمه مخصوص آزاد کردن لنز را فشار دهید. حال قسمت عقب لنز را گرفته و لنز را به سمت دکمه شاتر دوربین (خلاف جهت حرکت عقربه ساعت) بچرخانید.

4. زمانی که احساس کردید لنز از بدنه دوربین آزاد شده، آن را از دوربین جدا کنید.

5. حال در این مرحله باید لنز را کنار گذاشته و درپوش پشت و جلوی دوربین را بگذارید.

6. اگر نمی خواهید لنز دیگری را روی دوربین متصل کنید باید سنسور دوربین را نیز با درپوش محافظ خود بپوشانید.

آموزش تعویض لنز دوربین

نکته مهم در هنگام عوض کردن لنز دوربین

با هر بار تعویض لنز دوربین، دوربین در معرض ورود گرد و غبار و ذرات معلق موجود در هوا قرار می گیرد. این ذرات می توانند جلوی فیلترها و سنسور دوربین قرار گیرند و در نهایت با ایجاد لکه های خاکستری یا مشکی از کیفیت تصویر بکاهند. در نتیجه رعایت نکاتی جهت حفاظت از دوربین و لنز آن در مقابل ورود این ذرات ضروری است.

  • مراحل تعویض لنز دوربین را همواره در محیطی تمیز و بدون آلودگی انجام دهید. این عمل ریسک ورود گرد و غبار به دوربین یا لنز را کم کرده و آن ها را از آسیب های احتمالی محافظت می کند.
  • سعی کنید با راهکارهایی زمان تعویض لنز را تا حد ممکن کاهش دهید. این عمل باعث کمتر شدن مدت زمانی می شود که سنسور دوربین در معرض ورود گرد و غبار قرار دارد. برای این کار می توانید لنز را از قبل آماده کرده و آن را در نزدیکی دوربین قرار دهید.
  • از آن جا که ذرات معلق در هوا توسط جاذبه به سمت زمین حرکت می کنند، برای ایمنی بیشتر در هنگام تعویض لنز دوربین بهتر است دوربین را به سمت پایین بگیرید تا از ورود ذرات معلق و گرد و غبار به آن جلوگیری کنید.
  • اگر در محل عوض کردن لنز دوربین متوجه جریان هوا یا باد شدید سعی کنید پشت به باد بایستید تا احتمال ورود گرد و غبار به سنسور دوربین کمتر شود.
عوض کردن لنز دوربین کانن

فیلم آموزش نحوه عوض کردن لنز دوربین کانن

در فیلم زیر مراحل عوض کردن لنز دوربین کانن به صورت مرحله به مرحله به شما آموزش داده می شود :

مشکلات احتمالی در هنگام باز و بسته کردن لنز دوربین کانن

همان گونه که در مقاله رایج ترین مشکلات لنز دوربین های دیجیتالی شامل چه مواردی می شود؟ توضیح داده شد، یکی از مواردی که ممکن است با آن برخورد کنید باز و بسته نشدن لنز دوربین است. اگر در هنگام عوض کردن لنز دوربین متوجه شدید که لنز باز یا بسته نمی شود منشا آن می تواند یکی از دو مورد زیر باشد:

  1. ممکن است یک جسم خارجی وارد دوربین شده باشد و جلوی باز و بسته شدن ان را در هنگام تعویض لنز دوربین را گرفته باشد.
  2. احتمال دیگر این است که در اثر ضربه، حمل نامناسب یا فشار وارد شده بخشی از دوربین که در ارتباط با باز و بسته شدن لنز است تغییر شکل داده باشد.

در اثر بروز هر یک از موارد بالا برای رفع این مشکل به هیچ عنوان سعی نکنید که لنز را با اعمال فشار بیشتر یا با ضربه باز و بسته کنید، زیرا این کار می تواند باعث شکستن قطعات مختلف دوربین و لنز و ایجاد هزینه هنگفتی شود. بهترین راهکار برای حل این مشکل و تعویض لنز دوربین این است که از یک تکنسین متخصص در این زمینه کمک بگیرید. تکنسین های مجرب حاضر در نمایندگی کانن آماده برطرف کردن هرگونه مشکل در خصوص لنز و دوربین های حرفه ای کانن می باشند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید